ارسال

ژاپن می‌خواهد سریع‌ترین ابرکامپیوتر جهان را بسازد

ژاپن می‌خواهد سریع‌ترین ابرکامپیوتر جهان را بسازد

1

جهان هر روز بیشتر به سمت اتوماسیون و دیجیتالی شدن پیش می‌رود و هر روز با روند سریع‌تری ماشین‌ها جای انسان‌ها را می‌گیرند. بعضی از کشورها به شکل عمدی جلوی این روند ایستاده‌اند و بعضی کشورها هم مثل ژاپن با شتاب زیادی این راه را می‌پیمایند. این کشور قصد دارد یک ابرکامپیوتر بسازد تا در حوزه‌های تحقیق و توسعه‌ی ماشین‌های خودران، رباتیک و پزشکی مورد استفاده قرار دهد.

ظاهرا ژاپن قرار است ۱۷۳ میلیون دلار برای ساخت این ابرکامپیوتر هزینه کند تا دستگاهی بسازد که به سرعت ۱۳۰ Petaflops برسد و حتی از قوی‌ترین ابرکامپیوتر فعلی که چین ساخته هم سبقت بگیرد.

کشور ژاپن اخیرا شرایط خوبی را از سر نمی‌گذراند؛ نیروی کار ژاپن از نظر میانگین سنی نسبتا پیر هستند و روند رشد اقتصادی کشور هم بسیار آهسته شده. در گذشته ژاپن مرکز تکنولوژی بود اما در حال حاضر چین و کره‌جنوبی در زمینه ساخت محصولات الکترونیکی این کشور را عقب رانده‌اند. آخرین باری که ژاپن قوی‌ترین ابرکامپیوتر جهان را داشت به سال ۲۰۱۱ باز می‌گردد، زمانی که این کشور Fujitsu K Computer را ساخت.

حال باید دید این ابرکامپیوتر جدید که فعلا ABCI نامیده می‌شود به چه شکل و توسط چه شرکت‌ یا شرکت‌هایی ساخته خواهد شد. آیا ژاپن می‌تواند به شکل کلی در رقابت فشرده بر سر ساخت کامپیوتر و سایر محصولات الکترونیک گوی سبقت را از رقبا برباید یا نه؟

1

منبع نوشته:Engadget

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *