ارسال

فناوری‌های برتری که در سال ۲۰۱۷ منتظرشان خواهیم بود

فناوری‌های برتری که در سال ۲۰۱۷ منتظرشان خواهیم بود

1

می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در سال ۲۰۱۷ نوآوری‌های بی‌شماری عرضه شوند. بعضی از این نوآوری‌ها زندگی ما را به سرعت تغییر خواهند داد و بعضی از آن‌ها نیز به آهستگی وارد زندگی‌مان می‌شوند و بدون اینکه متوجه شویم تغییراتی را در زندگی‌مان ایجاد می‌کنند. در این مقاله به بررسی تکنولوژی‌هایی می‌پردازیم که در سال ۲۰۱۷ شاهد تغییراتی اساسی خواهند بود و تاثیر زیادی روی زندگی‌مان خواهند گذاشت. بگذارید شروع کنیم.

واقعیت مجازی

تجربه‌ی تماشای فیلم با تکنولوژی واقعیت مجازی. صفحه نمایشی را تصور کنید که دقیقاً جلوی چشمان شما است و از هر صفحه نمایشی که تا به حال دیده‌اید بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

همانطور که انتظارش می‌رفت واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۶ شاهد رشد خوبی بود و توانست خود را بهبود دهد و همچنین در دنیای تکنولوژی بیشتر مطرح شود. با این که واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۶ جامعه و زندگی‌مان را تغییر نداد اما بر این باوریم که این تکنولوژی در رده‌ی مهم‌ترین تکنولوژی‌های در حال توسعه‌ی آینده خواهد بود و سال ۲۰۱۷ شروع تبدیل شدن این تکنولوژی از یک کنجکاوی به ابزاری بزرگ‌تر برای جذاب‌تر کردن فعالیت‌های روزمره‌مان خواهد بود.

برای مثال این حالت را فرض کنید که به جای سخت‌افزارهای جدید برای این تکنولوژی، سازگاری بیشتر با پلتفرم‌های موجود را داشته باشیم. ۲۰۱۷ سالی خواهد بود که کاربران از واقعیت مجازی برای فعالیت‌های اجتماعی استفاده خواهند کرد. فیسبوک در سال ۲۰۱۶ در کنفرانس سالانه‌ی توسعه‌دهندگان خود چیزهای جالبی را در این زمینه عرضه کرد. اگر شما یا دوستانتان حتی ابتدایی‌ترین دستگاه‌های واقعیت مجازی را نیز داشته باشید، فیسبوک در سال جدید خبرهای خوبی برای شما خواهد داشت.

همچنین در سال جدید منتظر محتواهای جدیدتر (بازی‌های بیشتر، فیلم‌های طولانی‌تر، سریال‌های تلویزیونی و کنسرت) برای دستگاه‌های واقعیت مجازی باشید.

واقعیت افزوده

تکنولوژی‌هایی که باید در سال 2017 منتظر آن‌ها باشیم
از آن‌جایی که واقعیت افزوده شما را از جهان بیرون جدا نمی‌کند می‌تواند تکنولوژی موفق‌تری نسبت به واقعیت مجازی باشد.

در حالی که در سال ۲۰۱۷ شاهد توسعه‌ی بیشتر واقعیت مجازی خواهیم بود، این واقعیت افزوده است که ستاره‌ی این نمایش خواهد بود. پلتفرم واقعیت ترکیبی مایکروسافت به نام Windows Holographic که اخیراً نیز از نظر سخت‌افزاری تغییراتی داشته است، تجربه‌ای جدید از واقعیت ترکیبی برای کاربران ویندوز خواهد بود. سال ۲۰۱۷ همچنین سالی خواهد بود که بالاخره اپل وارد دنیای واقعیت افزوده (نه واقعیت مجازی) خواهد شد.

در سال ۲۰۱۷ واقعیت افزوده برنده‌ی رقابت با واقعیت مجازی خواهد بود. تکنولوژی واقعیت افزوده می‌تواند در گوشی‌های هوشمند مورد استفاده قرار گیرد و به سخت‌افزار اضافی نیازی ندارد. این تجربه‌های اولیه با گوشی‌های هوشمند و همچنین تمایل بیشتر کاربران و کسب و کارها به تجربه‌ای عمیق‌تر و راحت‌تر از واقعیت افزوده سبب خواهد شد کاربران به سمت هدست‌های واقعیت افزوده بروند.

اگر کنجکاوید که بدانید واقعیت افزوده چه استفاده‌هایی خواهد داشت، بدانید که از این تکنولوژی برای بهبود بازی‌های کامپیوتری، اسباب بازی‌ها و مشاغل استفاده خواهد شد. همچنین سال ۲۰۱۷ سالی خواهد بود که Magic Leap عرضه می‌شود، البته اگر هر آنچه تا به حال در مورد آن گفته شده فقط بزرگ‌نمایی‌های تبلیغاتی نباشد.

تکنولوژی‌های صفحه نمایش

تکنولوژی‌هایی که باید در سال 2017 منتظر آن‌ها باشیم
سامسونگ در حال تلاش برای ساخت صفحه‌نمایش‌های OLED است، ممکن است در آینده‌ای نزدیک صاحب گوشی‌ای با صفحه نمایش OLED شوید.

احتمالاً در سال ۲۰۱۷ تجربه‌ی لذت‌بخش استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را روی صفحه نمایش‌های جدید گوشی‌های هوشمند خود داشته باشید. صفحه نمایش‌هایی که با کیفیت ۴K ارائه می‌شوند. از آن‌جایی که پتانسیل مرتبط به تلویزیون‌های HD در سال‌های گذشته اشباع شده است (دیگر صفحه نمایش‌های منحنی یا صفحه نمایش‌های سه بعدی و بزرگ‌تر برای کسی اهمیتی ندارد) تولیدکنندگان توجه خود را به صفحه نمایش‌های دیگری معطوف کرده‌اند، صفحه نمایش‌هایی که هر روز هفته و هر ۲۴ ساعت روز همراه ما هستند.

صفحه نمایش‌های OLED به گوشی‌های هوشمند ۲۰۱۷ کمک خواهند کرد تا ظریف‌تر شوند و مصرف انرژی‌شان نیز بهینه‌تر شود. صفحه نمایش‌های UHD در سال ۲۰۱۵ برای گوشی‌های هوشمند تولید شدند اما از آن سال به بعد توسعه‌ی چندانی نداشته‌اند. این ثبات در سال ۲۰۱۷ در هم شکسته می‌شود. سوال اصلی این است که در صفحه نمایش‌هایی چنین کوچک، کاربران می‌توانند بین رزولوشن‌های full HD (1080p) و UHD تفاوتی قائل شوند؟

چرا رزولوشن صفحه نمایش گوشی مهم خواهد بود؟ اولین تکنولوژی‌ای که در این مقاله در مورد آن صحبت کردیم را به یاد بیاورید. مصرف‌کنندگان بیشتری در سال آینده گوشی‌های خود را به هدست‌های واقعیت مجازی تبدیل خواهند کرد، و وقتی صفحه نمایش گوشی‌تان فقط چند سانتی‌متر با چشم‌تان فاصله داشته باشد، هر چه کیفیت بهتری داشته باشد بهتر است.

همچنین صحبت‌های زیادی از صفحه نمایش‌های تاشونده به میان آمده است. می‌دانیم که صفحه نمایشی با انعطاف پذیری بالا هنگام خم شدن قابل تولید است و حتی می‌توان صفحه نمایش‌هایی تولید کرد که مثل یک کاغذ لول شوند. اما با این حال تا وقتی که تولیدکنندگانی همچون ال‌جی، سامسونگ و اپل راه‌هایی برای کارایی بخشیدن به چنین گوشی‌هایی پیدا نکنند، نباید انتظار چنین گوشی‌هایی را در سال ۲۰۱۷ داشته باشید. فعلاً و در آینده‌ی نزدیک گوشی‌های ظریف‌تر در رقابت با گوشی‌های خم شونده برنده خواهند بود.

هوش مصنوعی

تکنولوژی‌هایی که باید در سال 2017 منتظر آن‌ها باشیم
امروزه هوش مصنوعی می‌تواند یادداشت‌برداری کند و رقابتی بی‌رحمانه در بازی GO را با شما رقم بزند. اما چه کسانی می‌دانند که هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۷۷ قادر به انجام چه کارهایی خواهد بود؟

تکنولوژی‌های کمی به اندازه‌ی هوش مصنوعی پیشرفت‌های جالبی داشته‌اند. ۲۰۱۶ سالی بود که کاربران عادی با «یادگیری ماشین» آشنا شدند و حق انتخاب از بین چند «دستیار مجازی هوشمند» را داشتند.

رقابت‌های سخت‌افزاری در زمینه‌ی هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۷ بیشتر خواهد شد. احتمالاً مایکروسافت دستگاه هوشمند کورتانا را عرضه کند و ممکن است اپل نیز از دستگاهی جدید و هوشمند برای آشپزخانه‌ها با استفاده از سیری رونمایی کند.

در نهایت هوش مصنوعی زیرین‌ترین لایه‌ی بیشتر تکنولوژی‌هایی خواهد بود که امروزه از آن‌ها استفاده می‌کنیم و بزرگ‌ترین تاثیر را روی هر کاری که انجام می‌دهیم خواهد داشت. هوش مصنوعی بیشتر و بیشتر بخشی از سرویس‌ها و نرم‌افزارهایی خواهد شد که از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

و روز به روز هوش مصنوعی هوشمندتر می‌شود.

تکنولوژی‌های مکمل انسان

تکنولوژی‌هایی که باید در سال 2017 منتظر آن‌ها باشیم
اسکلت بیرونی ExoAtlet یک مثال از انواع تکنولوژی‌های مکمل انسان است که در سال ۲۰۱۷ می‌توانیم منتظرشان باشیم.

همین حالا نیز ربات‌هایی انسان‌نما و حیوان‌نما در جهان ما به این سو و آن سو می‌روند. ربات‌هایی از جمله Pepper، Asimo و ربات حیوانی Boston Robotics اما هیچ کدام از این ربات‌ها در آینده‌ی نزدیک به خانه‌های ما راه پیدا نمی‌کنند.

اما ممکن است ۲۰۱۷ سال ربات‌های مکمل انسان باشد، اسکلت‌های بیرونی و پروتزهای بسیار پیشرفته‌ای که برای اولین بار می‌بینیم‌شان. اسکلت‌های بیرونی به افراد کمک خواهند کرد تا دوباره راه بروند، برای مدت‌های طولانی سرپا بمانند و بارهای سنگین را جابه‌جا کنند. پیش به سوی عصر مرد آهنی.

باتری‌ها

تکنولوژی‌هایی که باید در سال 2017 منتظر آن‌ها باشیم۲۰۱۶ به ما نشان داد که اگر در مورد تولید باتری‌ها و تکنولوژی‌های مرتبط با آن‌ها محتاط نباشیم باید انتظار اتفاقات بدی را داشته باشیم. در سال ۲۰۱۷ توجه و تمرکز ویژه‌ای روی ایمن و قوی‌تر کردن باتری‌های لیتیوم یونی موجود به وجود خواهد آمد. ممکن است برای هر باتری جدیدی یک بازه‌ی استفاده‌ی آزمایشی داشته باشیم.

امنیت، حریم شخصی و بیومتریک

تکنولوژی‌هایی که باید در سال 2017 منتظر آن‌ها باشیم
کمپانی Dyn در سال ۲۰۱۶ شاهد چندین سری از حملات DDoS بوده است که باعث شدند در ۲۱ اکتبر شاهد مشکلات جدی در دسترسی به اینترنت شمار زیادی از کاربران باشیم.

سال ۲۰۱۶ از نظر خبرهای امنیتی سال بدی بود. برای چندمین سال متوالی ثابت شد که کاربران و صاحبان شرکت‌ها نمی‌توانند از پس ایمنی سیستم‌هایشان بر آیند و حتی رمز عبور مناسبی برای خود انتخاب کنند.

برای سال‌ها تکنولوژی استفاده از اثر انگشت برای احراز هویت جز تکنولوژی‌های رده‌بالا و مخصوص شرکت‌ها به حساب می‌آمد. سنسور اثر انگشت گوشی‌های هوشمند اولین قدم در راه عمومی کردن این تکنولوژی برای کاربران عادی بود. معرفی سیستم‌های تشخیص چهره روی کامپیوترهای شخصی (Windows Hello) و حسگرهای اثر انگشت در MacBook Pro نشانی از نزدیک شدن به مرگ رمزهای عبور و امنیت بیشتر در حریم شخصی کاربران است.

سال ۲۰۱۷ می‌تواند سالی باشد که احراز هویت بیومتریک (با استفاده از اندام‌های بدن) پیشرفت‌های زیادی داشته باشد. در این سال می‌توانیم از انگشتان، چشم‌ها، صورت، ضربان قلب و حتی الگوهای فعالیت‌مان برای احراز هویت و باز کردن قفل‌ها استفاده کنیم و به این ترتیب حساب‌های بانکی و حریم شخصی ایمن‌تری داشته باشیم. تا سال ۲۰۱۸ ممکن است هر کس که از احراز هویت بیومتریک استفاده نمی‌کند کاربری به شدت ناامن تلقی شود.

رمزنگاری ارتباطات و دستگاه‌های هوشمند نیز به پیشرفت خود ادامه خواهد داد. حتی فشارهای سازمان‌های امنیتی برای شکستن این رمزنگاری‌ها نیز نمی‌تواند جلوی سرعت این پیشرفت را بگیرد. ممکن است در سال ۲۰۱۷ جنگی بر سر راه‌های نفوذ به سیستم‌های رمزنگاری شده داشته باشیم.

حمل و نقل نسل آینده

تکنولوژی‌هایی که باید در سال 2017 منتظر آن‌ها باشیم
اتومبیل خودران گوگل، Waymo، عضوی از نسل جدید اتومبیل‌های خودران آینده خواهد بود.

اتومبیل‌های خودران در حال تبدیل شدن به قسمتی از زندگی روزانه‌ی هر شخص هستند. در سال ۲۰۱۷ شاهد تعداد بیشتری از این اتومبیل‌های خودران و قوانین جهانی جدیدی برای ‌آن‌ها خواهیم بود. تا آخر سال نیز کشورهای زیادی قوانینی مرتبط با اتومبیل‌های خودران خواهند داشت.

سال ۲۰۱۷ احتمالاً سالی خواهد بود که بالاخره اجرایی شدن تکنولوژی سفر با سرعت نزدیک به فراصوت را خواهیم دید. تکنولوژی‌ای که «الون ماسک» از آن صحبت می‌کند و امیدواریم که بتوانیم در این سال اجرایی شدن یا حداقل آزمایش آن در دنیای واقعی را شاهد باشیم.

داده‌ها وحقایق

تکنولوژی‌هایی که باید در سال 2017 منتظر آن‌ها باشیم
با تصویب قانون جدیدی برای مجازات پخش‌کنندگان خبرهای جعلی در آلمان، چشم‌ها به فیسبوک دوخته شده است.

منبع قدرت دهنده به تکنولوژی داده‌ها هستند و در سال ۲۰۱۷ نیز از اهمیت آن‌ها کاسته نخواهد شد. با سوال‌های زیادی که در مورد خبرها و حقایق جعلی وجود دارد شاید کلید حل این مشکل نیز داده‌ها باشند. منتظر شرکت‌هایی باشید که با استفاده‌ی ترکیبی از تکنولوژی‌هایی همچون یادگیری ماشین و حجم عظیم داده‌ها روش‌های جدیدی برای تشخیص حقایق و خبرهای جعلی پیدا کنند.

استریمینگ شخصی

تکنولوژی‌هایی که باید در سال 2017 منتظر آن‌ها باشیم
یکی از محبوب‌ترین تکنولوژی‌های پوشیدنی از این دستگاه خارج می‌شود.

با حجم عظیمی از راه‌حل‌های استریمینگ شخصی، در سال ۲۰۱۷ شاهد سخت‌افزارهای جدیدی برای این کار خواهیم بود. امسال شاهد Snapchat Spectacles بودیم که گرچه تکنولوژی مخصوص استریمینگ نبود اما از محبوبیت بالایی برخوردار شد. در سال ۲۰۱۷ نیز باید منتظر باشیم که کمپانی‌های بیشتری سخت‌افزارهای مخصوص خود را به بازار عرضه کنند و با راحت‌تر کردن ضبط تصاویر، راه‌های جدیدی برای استریمینگ آسان در اختیار کاربران قرار دهند.

لباس‌های هوشمند

ساعت‌های هوشمند به رشد معمولی خود ادامه خواهند داد اما احتمالاً سال ۲۰۱۷ سالی باشد که در آن بالاخره شاهد تکنولوژی‌های پوشیدنی واقعی باشیم. لباس‌ها، کت‌ها، کفش‌ها، جوراب‌ها و لباس‌های زیر با تکنولوژی آمیخته خواهند شد و این اتفاق به خصوص اگر تکنولوژی‌هایی همچون پروژه‌ی Jacquard گوگل و دیگر نوآوری‌های پوشیدنی از آزمایشگاه وارد دنیای واقعی شوند اتفاق خواهد افتاد. شاید سال ۲۰۱۷ سالی باشد که در آن به وصل کردن لباس‌تان به شارژر عادت کنید.

1

منبع نوشته:Mashable

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *